Blog

YAŞAMINIZIN ANLAMINI NASIL BULURSUNUZ?

YAŞAMINIZIN ANLAMINI NASIL BULURSUNUZ?

29 Oct, 2015
By TTI Success Insights Turkiye

Herkes doğuşta kazanılan eşsiz yeteneklere sahiptir. İstisnasız olarak hepimiz, eşsiz ve farklılaşmış insanlarız.

Bizler; 24 karat saf altından ve en nadir bulunan pembe elmastan çok daha değerliyiz. Bizler; borsa tarihinde alınıp satılan her bir hisseden çok daha güvenli yatırımlarız. Şimdiye kadarki en değerli hisse olan Apple’dan bile kat kat fazla. Doğru değil mi? Kendine inanan insanlar için muhtemelen öyle. Fakat bir çok insan yukarda anlatılanları gerçekleşme şansı çok az olan, bir şaka veya bir hayal kurma egzersizi olarak görebilir.

Yeteneklerimizi keşfetmek, var oluşumuzun sebebini anlamamızın en güvenilir yoludur. Hepimiz eşsiz ve doğuştan gelen, transfer edilemez yeteneklere sahibiz. Oysa ki hiç birimiz kullanım kılavuzu ile doğmadık. Değerlendirme araçları ve profil analizleri; yeteneklerimiz kaderimizi tamamlamamızın vazgeçilmez araçları olduğundan dolayı, yaşamdaki görevimizi keşfetmenin ve aynı zamanda gerçekte kim olduğumuzu keşfetmenin en kesin yollarıdırlar. Kim olduğumuzu ve olmadığımızı ne kadar iyi bilirsek, önümüzdeki yol daha aydınlık olacaktır. Böylece her sabah neden uyandığımızı ve sıcak yataklarımızdan neden kalktığımızı kesin bir şekilde biliriz.

Dünya; kişisel farkındalığı daha yüksek ve en önemlisi kişisel değer duygusu daha sağlam insanlara çok acil ihtiyaç duymaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporda, 2012 yılında 804.000 insanın intihar ettiği yazmaktadır fakat tam olarak gerçeği yansıtan rakamları bulmak oldukça zor olduğundan, bu rakamın çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre her bir intihar için 20’den fazla intihar girişimi vardır. İntiharlar, şiddetli erkek ölümlerinin yüzde 50’sini, şiddetli kadın ölülmerinin %71’ini oluşturur. En yüksek intihar yoğunluğu, yaşı 70 ve daha üzerindeki insanlarda görülse de, 15 ve 29 yaş aralığındaki gençler için ikinci ölüm sebebi intihardır. Neden Robin Williams, Ernest Hemingway ve Vincent Van Gogh gibi insanlar kendi canlarını sonlandırmaya karar verdiler? Öylesine kabiliyetli dehalar insanlığa olan katkılarını anlayamadılar mı?

Dünya Sağlık Örgütüne göre dünya nüfusunun yüzde 90’ı, kanser, diyabet, yüksek kan basıncı ve depresyon gibi hastalıkların sebeplerinden biri olan stres’ten müzdaripdirler. Dünya Sağlık Örgütüne göre 400 milyon insan veya global nüfusun yüzde 7’ si, en tüketici hastalık olan depresyon hastalığını çekmektedirler. Eğer biz bu dünyada ki en değerli hediye isek, neden yaşamak istemeyen ve dünyadan kopmuş hisseden insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır? Ben; kişisel farkındalık ve kişisel değeri arttıracak etkili kampanyaların, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bu senaryonun tersine çevrilmesinde oldukça büyük bir katkıda bulunacağına inanıyorum. Hepimiz bir amaç ile doğarız: en iyi yaptığımız şeyi yaparak Dünya’nın bize verdiği bu yeteneği ona geri vermek. Bizler; Dünya’nın mükemmel bir uyum içerisinde işlemesi için, en doğru yerlerde olması gereken dişlileriz.

Günümüz pazarında, birçok iyi değerlendirme aracı kullanılabilir fakat sadece biri ilgimizi hak eder: Dr Robert Hortman tarafından yayınlanan, resmi aksiyoloji’ye dayanan analizler. Bu araçlar, Dünya’daki yerimizi ve kişisel değerimizi ne kadar berrak gördüğümüzü ölçebilirler. Eğer ben gerçek değerimi ve Dünya’daki yerimi, bunun yanında da paha biçilemez yeteneklerimi başkalarına nasıl uygulayacağımı biliyorsam – hayat çok kısa ve boşa harcayacak zamanım yok.

Alex Ribas

YORUMLAR

Henüz yorum yok, ilk olun!

YORUMUNUZU YAZIN

BLOG KATEGORİLERİ

ÖNCEKİ BLOG YAZILARI

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

16 Nov, 2016

En son ne zaman bir çalışanınıza yapıcı bir geribildirim verdiniz? Hiç onlara...

Devamını oku

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

08 Nov, 2016

Sizi ve Sunumunuzu Satan Bir Konuşmacı Biyografisi Nasıl Yazarsınız? Bir profesyonel...

Devamını oku

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

31 Oct, 2016

Ah, iş erteleme. En son ne zaman iş yerinizde iş ertelediğinizi hatırlıyor...

Devamını oku

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

26 Oct, 2016

Sizi Neyin Motive Ettiğini Bilmek Nasıl İletişimi Geliştirir? İş yerinden biriyle...

Devamını oku

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

24 Oct, 2016

Kurum liderlerine iş yerindeki bilinçsiz önyargının etkilerinin farkında olmaları...

Devamını oku