Blog

HAYAT BOYU MUTLULUK İÇİN GELİŞTİRMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ YETENEK

HAYAT BOYU MUTLULUK İÇİN GELİŞTİRMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ YETENEK

28 Jul, 2016
By TTI Success Insights Turkiye

Yetkinliğiniz Kişisel Etkililiğinizi Arttırıp Başkalarıyla Uyum İçinde Olmanızı Sağlayabilir.

Sadece bir yetenek ile hayat boyu mutluluğu elde ettiğinizi hayal edin. Bu size çok kolay geliyor öyle değil mi?

İyi haber, bu yeteneği herkes geliştirebilir fakat bu onu geliştirmenin her zaman “kolay” olduğu anlamına gelmez. Çoğu insanın bu yeteneği kazanmak için çok fazla çalışması gerekiyor.

Peki bu yetenek nedir? Diye soruyorsunuz. Kişilerarası İlişkiler.

Kişilerarası İlişkiler Nedir?

Kişilerarası ilişkiler dediğimiz zaman kast ettiğimiz şeyler; etkili iletişim kurma beceriniz ve her insanla uyumu yakalamak ve iletişim halinde olmanızdır.

Kişilerarası ilişkiler yeteneğini geliştirmek size çokça fayda sağlar: kariyerinizde ilerleme, ailenizle daha iyi iletişim kurma ve sürekli genişleyen arkadaş çevresi. Bu da dolayısıyla kişisel etkinizi arttıracak ve birçok fırsat kapıları açacaktır.

Bu yeteneği geliştirmenin size sağlayacağı en kayda değer fayda, size hayat boyu mutluluğu getirecek olmasıdır.

İlişkilerin Mutluluk Olmaktaki Rolü

Rober Waldinger’in yetişkin gelişimi üzerine yaptığı 75 senelik bir araştırma sayesinde, güçlü ilişkiler kurmanın sağlık ve mutluluğa ulaşmak için önemli – hatta belki de en kritik – bir faktör olduğunu biliyoruz.

Bu size hiç şaşırtıcı gelmeyebilir, fakat ortalama insanın önceliklerini ele aldığımızda durum sandığınızdan daha şaşırtıcı hale geliyor.

Örneğin, Y jenerasyonu üzerinde yapılan bir araştırmada, katılmcıların %80’inden fazlası zengin olmanın hayatlarındaki en önemli amaçlardan biri olduğunu beliritmiş. %50’sinden fazlası ise ünlü olmanın hedef listelerinin üst sıralarında yer aldığını söylemiş. Ama güçlü ilişkiler kurmak hiçbirinin listesinde ilk sıralarda yer almamış.

Bu aslında oldukça inanılır. Sadece Y kuşağında değil, diğer tüm jenerasyonlarda da para ve statüye, benzer değeri veren çokça insan olduğunu düşünmek pek de hayalperestlik değil. Zira şu an elimizde asıl cevabın, insanlarla çok iyi ilişkiler kurmak olduğunu gösteren kesin kanıtlar var. Bu hepimizin keşfetmek için beklediği, fakat anlamak ve hayatlarımızda uygulamak için yeterli zamanımızı adayamadığımız büyük bir sır.

Waldinger’in deyişiyle:

“Peki ne öğrendik? Bu hayattan çıkardığımız on binlerce sayfalık bilgiden öğrendiğimiz dersler neler? Doğrusunu söylemek gerekirse bu derslerin zenginlike, şöhretle ve her geçen gün daha fazla ve daha fazla çalışmakla hiçbir ilgisi yok. 75 yıllık çalışmamızdan çıkardığımız en net mesaj şu: İyi ilişkiler bizi sağlıklı ve mutlu yapıyor. Nokta.”

Biraz Spesifikleşelim: Kalite, Yakınlık ve İstikrar.

Sadece çok sayıda arkadaşınızın ya da ilişkinizin olması önemli değil. Waldinger’in çalışmasına göre biz insanlar en büyük mutluluğu ilişkilerimizde kalite, yakınlık ve istikrar olduğunda yakalıyoruz.

Bu da, küçük bir güvenilir arkadaş grubuna sahip olmanın kalabalık bir sıradan arkadaş grubuna sahip olmaktan daha önemli olduğu anlamına geliyor. Ayrıca ailenizle geçirdiğiniz, özellikle ikili sohbetlere bolca girilen zamanlara öncelik vermeniz gerektiği anlamına da geliyor.

Kişilerarası İlişkiler Yeteneğinizi Nasıl Geliştireceksiniz?

Eğer hayatınızın bu alanında çalışmaya karar verdiyseniz, tebrikler! Gelişim için kararlı olmak atılacak ilk ve en önemli adımdır.

Başlangıç olarak, bir klasik olan Dale Carnegie’nin yazdığı “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” kitabını okumayı düşünebilirsiniz. Bu oldukça tutulmuş kitap, bozulmayan ve iyi değerler ve prensipler temelleriyle kurulmuş sağlam ilişkiler kurma sistemini ana hatlarıyla anlatıyor.

Ama bilmelisiniz ki iyi ilişkiler kurmak çocuk oyuncağı değil. Başarılı olmak için kendinizi ve diğer insanları derinden anlamalısınız.

Kim olduğunuzu anlamanın en iyi yollarından biri — davranış stiliniz, yaptığınız şeyleri neden yaptığınız ve iletişim stiliniz — bu özellikleri spefisik olarak ölçmek için dizayn edilmiş, size ve diğer ilgili kişilere geribildirim verebilecek, geçerliliği kabul edilmiş bir değerlendirme aracı kullanmaktır.

Değerlendirme araçları çift olarak ya da gruplarda daha da iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Çünkü böylece insanlar sonuçlarını birbirleriyle paylaşarak ilişkilerini beraberce geliştirmenin yollarını tartışırlar. Bu hem sosyal hayattaki ilişkilerde, hem de ofis ilişkilerinde geçerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yok, ilk olun!

YORUMUNUZU YAZIN

BLOG KATEGORİLERİ

ÖNCEKİ BLOG YAZILARI

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

16 Nov, 2016

En son ne zaman bir çalışanınıza yapıcı bir geribildirim verdiniz? Hiç onlara...

Devamını oku

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

08 Nov, 2016

Sizi ve Sunumunuzu Satan Bir Konuşmacı Biyografisi Nasıl Yazarsınız? Bir profesyonel...

Devamını oku

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

31 Oct, 2016

Ah, iş erteleme. En son ne zaman iş yerinizde iş ertelediğinizi hatırlıyor...

Devamını oku

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

26 Oct, 2016

Sizi Neyin Motive Ettiğini Bilmek Nasıl İletişimi Geliştirir? İş yerinden biriyle...

Devamını oku

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

24 Oct, 2016

Kurum liderlerine iş yerindeki bilinçsiz önyargının etkilerinin farkında olmaları...

Devamını oku