Blog

DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK KİŞİLERİN 10 ORTAK ÖZELLİĞİ

DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK KİŞİLERİN 10 ORTAK ÖZELLİĞİ

19 Feb, 2016
By By TTI Success Insights Turkiye

Tecrübe, daha güçlü bir Kişisel Farkındalık için bize yardımcı olur

Bazı insanların herhangi bir durum karşısında nasıl hemen parlak fikirler ürettiklerini ve her bir çatışmayı nasıl hemen çözüme kavuşturduklarını hiç merak ettiniz mi?

Bu durum, onların duygusal zekalarının yüksek olduğunu bize gösterir ki EQ, iş hayatında değişen şartlara etkili bir şekilde adapte olabilmeyi ve farklı insanlarla etkileşimde kalabilmeyi sağlar.

Aşağıda Duygusal Zekası yüksek kimselerin 10 özelliği paylaşılmıştır.

1. Mükemelli yakalamak için uğraşmazlar. 1998’lerin sonunda yayınlanan Pleasantville, filminde Bud sonunda evine taşınmıştır, hüngür hüngür ağlayan annesini sakinleştirdiğinde, bir gerçekle yüzleşir ki hiçbir ideal sistem mükemmel değildir. Aynı şekilde iş hayatında da, romantikleştirilen mükemmellik, hiçbir zaman var olmayan cevapları aramakta bize öncülük ederken hedeflenen yere ulaşmakta ayağımıza dolaşır.

2. İş ve özel hayat dengesini kurmak çok normaldir. Sürekli olarak iş yerinde verilen görevleri kafaya takmak, bunları aile içine taşımak sosyal hayatı zorlaştıracağı gibi, etrafınızdaki bazı kimseleri de çileden çıkarır. Fakat yüksek EQ’ya sahip kimseler, iş hayatını ve özel hayatı nası dengeleyeceklerini iyi bilirler; çünkü yollarına çıkan her şeyi birer zorluk olarak görmezler.

3. Değişimi sahiplenirler. Değişimden kormak, doğal davranış tarzı dengelilik olan kimselerde paranoyak yaratabilir. Fakat değişimi, başarı ve mutluluğa giden yolda karşılarına çıkan bir zorluk olarak görmek, duygusal zeki kimseler için adaptasyonu kolay bir durumdur.

4. Geçmişte takılı kalmazlar. “Olursa ne olur” u düşünmek ve kendin için endişe duymak geçmişteki hataların ve fırsatların üstesinden gelmenize izin vermez. Duygusal zeki insanlar, geçmişin geçmişte kalmasına izin verirler, çünkü geçmişin hatalarına takılıp kalmak yerine, iş hayatında yeni fikir ve imkanları düşünmeyi tercih ederler.

5. Kendi karakterlerini analiz etmekte iyidirler. Gelecekteki başarılarımıza zemin hazırlayacak doğru bir karar verdiğimizde, şüphesiz, yeni bağlantılara ve bizimle aynı fikirse olan kimselerle ilişki kurmaya odaklanırız. Zamanla, duygusal zeki kimseler kendilerinin yargıçları olurlar ve onların motivasyonunu bozan şeylerden uzaklaşmaya başlarlar.

6. Olumsuz iç seslerini etkisiz hale getirirler. Olumsuz fikir ve düşüncelere ne kadar dalıp gidersek, o fikirlerin o kadar etkisinde kalırız. Sonunda, bunlar kendiliğinden bir fikre dönüşür. Duygusal zeki insanlar, karar alırken bu durumlardan sıyrılabilirler, onları kendileri, takım arkadaşları ve sevdikleri kişiler için birer olumlamaya çevirirler.

7. Ver ve geri gelmesini bekleme. Duygusal zeki kimseler, bencil değillerdir; çünkü sürekli olarak onların iyiliklerini düşünürler.

8. Kendi kendilerini motive ederler. Duygusal zeki kimseler işleri hızlıca hayal kırıklığına uğratır ve diğerlerinden daha kolay toparlar. Çünkü güçlü yönlerinin neler olduğunu bilirler.

9. Onları küstürmek zordur. Bu bir gerçek: olaylar üzücü olabilir. Fakat duygsal zeki kimseler, negatifleri törpüleyecek kendine güvenme seviyesini inşa eden kimselerdir.

10. Hepsinin yanı sıra, empati kuran kimselerdir. Başkaları ile etkileşim halinde şefat gösterir ve kişisel gelişim stratejilerini gelişitirmeye yardımcı olurlar.

Davranış tarzlarınıza rağmen, duygusal zekanızı yükseltmek için çalışmanız kişisel kontrolü elde tutmaya yardımcı olur.

Sizde Duygusal Zeka skorunuzu merak ediyorsunuz; raporu deneyimleyip geribildirim almak için bizimle iletişime geçebilirisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yok, ilk olun!

YORUMUNUZU YAZIN

BLOG KATEGORİLERİ

ÖNCEKİ BLOG YAZILARI

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

16 Nov, 2016

En son ne zaman bir çalışanınıza yapıcı bir geribildirim verdiniz? Hiç onlara...

Devamını oku

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

08 Nov, 2016

Sizi ve Sunumunuzu Satan Bir Konuşmacı Biyografisi Nasıl Yazarsınız? Bir profesyonel...

Devamını oku

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

31 Oct, 2016

Ah, iş erteleme. En son ne zaman iş yerinizde iş ertelediğinizi hatırlıyor...

Devamını oku

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

26 Oct, 2016

Sizi Neyin Motive Ettiğini Bilmek Nasıl İletişimi Geliştirir? İş yerinden biriyle...

Devamını oku

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

24 Oct, 2016

Kurum liderlerine iş yerindeki bilinçsiz önyargının etkilerinin farkında olmaları...

Devamını oku