Blog

360° DEĞERLENDİRME VE GELİŞİM ARACI (Multirater 360)

360° DEĞERLENDİRME VE GELİŞİM ARACI (Multirater 360)

26 Oct, 2015
By Hasan Tahsin Güngör

360° Değerlendirme Sistemi Nedir?

Firmaların hedeflerine ulaşmasında çalışanların sahip oldukları özellikler ve verimlilikleri büyük önem taşır. Kişilerin içinde bulundukları kurumun hedeflerini benimsemeleri ve bu doğrultuda kendi bireysel hedeflerini bunlarla bağdaştırarak aksiyon alabilmeleri gerekir. 360° Değerlendirme Sistemi, kişinin kendini ne şekilde algıladığı ile başkalarının onu nasıl algıladığını karşılaştırmalı şekilde görmeye olanak sağlayarak; bireylerin performansını artırma yoluyla kurumun performansını artıracak bir “gelişim süreci”ne katkıda bulunur. Günümüzde çevremizdeki kişilerin (ekibimizin, yöneticimizin, müşterilerimizin) bizi nasıl değerlendirdiği, başarının kritik bir noktası haline gelmiştir ve çevre ile etkileşimimiz doğrultusunda ortaya çıkan 360° Değerlendirmesini daha da önemli hale gelmiştir.

kisiselrapor

360° Değerlendirme Sistemi’nin Faydaları

  • 360° değerlendirme süreci; hedeflere doğru ilerlerken, hem çalışanların, hem de firmanın güçlü yönlerinin ve gelişim alanlarının belirlenmesine hizmet etmektedir.
  • Çalışanların sahip oldukları bireysel güçlü yönler ve gelişim alanları, aynı zamanda firmanın liderlik kapasitesini ve gelişim alanlarını da gösterdiğinden firma yönetimine bütünsel veri sağlar.
  • Bireysel 360° raporlarının üzerinden gerçekleştirilen geribildirim seansları ile katılımcıların resmi net bir şekilde görmeleri ve eylem planları oluşturmaları sağlanır.
  • Aynı zamanda tüm ekibin/kurumun 360° değerlendirme sonuçları analiz edilerek İnsan Kaynakları Yönetimi ve Üst Yönetim’e bütünsel bir resim halinde sunulur.

MultiRater 360°’ın Sağladığı Kolaylıklar

  • Sistem; kullanıcı kolaylığı, ulaşılabilirlik ve bilgilerin gizlilik içinde ele alınmasını sağlar.
  • Kurumun halihazırda belirlenmiş yetkinlik setleri multiRater 360 yetkinliklerine uyarlanabilmekte; veya yetkinlik seti bulunmaması durumunda multiRater 360 yetkinlik kütüphanesinden yararlanılabilmektedir.
  • Anketin uygulanması, rapor çıktıları ve geri bildirim seanslarını kapsayan tüm uygulamalar İngilizce veya Türkçe dil seçenekleri ile gerçekleştirilebilmektedir.
  • Kişilerin değerlendirme ekranları ve raporlar kurum kimliği ve ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanabilmektedir.
  • Değerlendirme sürecinin ardından danışmanlarımız tarafından 360° kişisel raporlar üzerinden geribildirim verilebilmektedir.
  • Sistemin sürekliliğini sağlamak açısından İş Kavramları tarafından kurum içi 360° geribildirim uzmanları yetiştirilebilmektedir.

360° Değerlendirme Süreci Nasıl İlerler?

kisiselrapor

MultiRater 360 sistemi uygulamasındaki ilk aşamada sistem kapsamında değerlendirilecek olan kişiler ve onları değerlendirecek olan diğer çalışanlar belirlenir. Kurum içi iletişim planı oluşturulur. Bu kapsamda, süreç içinde yer alacak her bireyin süreci sahiplenmesi ve katkıda bulunabilmesi için iletişim adımları uygulanır. 360° sistemi yoluyla ölçülecek ve sonraki süreçlerde geliştirilmesi planlanan yetkinlikler belirlenir. Bu adımda 2 alternatif sunulabilmektedir: Kurumun yetkinlik modeli Multirater 360° Değerlendirmesinin yetkinlik kütüphanesinden seçilenler ile uygun hale getirilir. İhtiyaçlar doğrultusunda kurum ölçülmesini istediği yetkinlikleri içeren modeli oluşturur ve Multirater 360 Yetkinlik Kütüphanesi’nden de uygun olan yetkinlikler seçilir.

Müşterinin ihtiyacına göre tasarlanan yetkinlik modeli üzerinden kurum içerisinde belirlenen küçük bir grup ile pilot uygulama gerçekleştirilir ve gerekiyorsa sistem üzerinden değişiklikler yapılır. Pliot uygulamanın ardından asıl uygulamaya geçilir. Kişiler proje kapsamında belirlenen beceri ve yetkinlik setlerinin bulunduğu kişisel on-line panellerinde oturum açarlar ve anketlerini tamamlarlar.

kisiselrapor
kisiselrapor

On-line panel üzerinde yapılan değerlendirmelerden gelen veriler,hem kişi, hem takım bazında hazırlanabilen ayrıntılı raporlara dönüştürülür.Raporların oluşmasının ardından bireysel geribildirim seansları gerçekleştirilir ve sonrasında kişiye özel “Geribildirim Raporu” hazırlanır. Seanslarda, kişinin güçlü yanları ve gelişim alanları üzerinde durularak eylem planları belirlenir.

Sürecin sonunda, 360° Değerlendirme Raporları, kişiye özel hazırlanan Geribildirim Raporları ve Yönetim Raporu kurumun insan kaynakları birimi ve üst yönetimle paylaşılır. Bu raporlar vasıtasıyla, birey/ekip/kurum bazında gelişim planlarının belirlenmesi ve kurum tarafından takip edilmesi sağlanır. Multirater 360 Raporu örneği için tıklayınız.

kisiselrapor

YORUMLAR

Henüz yorum yok, ilk olun!

YORUMUNUZU YAZIN

BLOG KATEGORİLERİ

ÖNCEKİ BLOG YAZILARI

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

16 Nov, 2016

En son ne zaman bir çalışanınıza yapıcı bir geribildirim verdiniz? Hiç onlara...

Devamını oku

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

08 Nov, 2016

Sizi ve Sunumunuzu Satan Bir Konuşmacı Biyografisi Nasıl Yazarsınız? Bir profesyonel...

Devamını oku

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

31 Oct, 2016

Ah, iş erteleme. En son ne zaman iş yerinizde iş ertelediğinizi hatırlıyor...

Devamını oku

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

26 Oct, 2016

Sizi Neyin Motive Ettiğini Bilmek Nasıl İletişimi Geliştirir? İş yerinden biriyle...

Devamını oku

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

24 Oct, 2016

Kurum liderlerine iş yerindeki bilinçsiz önyargının etkilerinin farkında olmaları...

Devamını oku