Blog

21. YÜZYILDA AYAKTA KALMANIN FORMÜLÜ: INOVASYON

21. YÜZYILDA AYAKTA KALMANIN FORMÜLÜ: INOVASYON

29 Oct, 2015
By TTI Success Insights Turkiye

İş dünyasında hayata geçirilen her yeni ürün ve hizmetin arkasında, 21′inci yüzyıla ayak durmanın anahtarı olan inovasyonun verdiği ilham yatıyor. Yeni teknolojilerin sürüklediği yeni fikirler, girişimcilerin iş hayatında başarılı olması için vazgeçilmez hale geliyor.

İnovasyon nedir?

İnovasyon “Toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması” anlamındadır. Yenilikten öte bir anlam taşır. Ortaya konulan şeyin inovasyon olarak adlandırılması için sadece bir yenilik olması yeterli değildir aynı zamanda katma değer yaratıyor olması gerekir.

Ekonomik açıdan girişimlerin ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri olan inovasyon, aynı zamanda bir işin ömrünün uzun olmasında ciddi bir rol oynuyor. Günden güne artarak önem kazanan küresel ve bir o kadar da karmaşık iş dünyasında inovasyon becerisi önemli bir yere sahiptir. İnovatif düşünme, inovatif takımları yönetme ve yaratıcılık çalışanlardan beklenen özellikler olmaya başladı. İnovasyon bir sonuç değil, yeni değerler yaratarak, çözümler üreten bir süreçtir.

Şirketlerin artarak önem kazanan ihtiyaçları, gelişim alanlarını ve değişimleri yönetebilmek için inovasyonlara odaklanacaklarını gösteriyor.

İnovasyon rekabetçi kurumların ciddiyetle üzerinde durdukları bir alan olacak ve ilk 3 önceliklerinin içinde yer alacaktır. Liderler, şirketlerini inovatif bir düzeye çıkarmak için bilgi, yetenek ve davranışları elde etmek ister. Araştırma sonuçlarına göre, inovasyon ile ilgilenen kimseler, bilgi ve beceriler yaratmak için liderlerin oluşturduğu takımlarla çalışacaklardır.

Eğitim ve gelişim profesyonelleri, ihtiyaç olan alanda ve zamanda sistematik bir inovasyon gerçekleştirecek bir çevre yaratırken liderler bu süreçte destek olacak anahtar rolü oynayacaklardır. Eğitmenler bunu, kurumun aidiyet seviyesine göre yapabilirler ve yönetici ve liderlere inovasyonun nasıl gerçekleşeceği, yönetileceği ve bu süreçteki rolleri hakkında bir program hazırlarlar. Takımı geliştirebilirler, koçluk yapabilirler ve gerekli becerileri uygulayabilmek için düzenli toplantılar organize ederler.

Bu noktada inovatif karakterlere sahip bireyleri işe almak çok önemlidir. Bunun için inovatif olmanın gerektirdiği yetenek, davranış ve motivatörlerin tanımlanması gerekir. Bu anlamda eleyici ve seçici bir araç olarak Trimetrix değerlendirme sistemi ön plana çıkmaktadır çünkü bu sistem kişileri yetenek, davranış ve motivatör boyutlarında ölçerek çok kapsamlı ve yüksek başarı oranına sahip sonuçlar üretmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yok, ilk olun!

YORUMUNUZU YAZIN

BLOG KATEGORİLERİ

ÖNCEKİ BLOG YAZILARI

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

LİDERLER İÇİN 3 TÜYO: GERİ BİLDİRİMLERİNİZİ NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

16 Nov, 2016

En son ne zaman bir çalışanınıza yapıcı bir geribildirim verdiniz? Hiç onlara...

Devamını oku

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

PROFESYONEL BİR BİYOGRAFİ YAZMANIZ GEREKİYOR, PEKİ ŞİMDİ NOLCAK?

08 Nov, 2016

Sizi ve Sunumunuzu Satan Bir Konuşmacı Biyografisi Nasıl Yazarsınız? Bir profesyonel...

Devamını oku

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

ZEKİ ÇALIŞANIN İŞLERİ ERTELEME KILAVUZU

31 Oct, 2016

Ah, iş erteleme. En son ne zaman iş yerinizde iş ertelediğinizi hatırlıyor...

Devamını oku

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

ANLAMLI İLETİŞİM İLE KÜLTÜR VE KAZANÇ OLUŞTURUN

26 Oct, 2016

Sizi Neyin Motive Ettiğini Bilmek Nasıl İletişimi Geliştirir? İş yerinden biriyle...

Devamını oku

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

İŞ YERİNDE BİLİNÇSİZ ÖNYARGIYI YENMEK İÇİN 6 STRATEJİ

24 Oct, 2016

Kurum liderlerine iş yerindeki bilinçsiz önyargının etkilerinin farkında olmaları...

Devamını oku